Blog

Microsoft, redesigned

Kilka dni temu Microsoft odświeżył swoją stronę. Pierwszą rzeczą, na którą zwrócili uwagę niektórzy, jest ruch w kierunku zgodności ze standardami. Jak skrupulatnie policzył Doug Bowman, liczba tabel w kodzie spadła z 40 do 7. Do tego nie ma już detekcji typu przeglądarki i serwowania różnych skryptów i arkuszy CSS w zależności od programu użytkownika. Jeśli ktoś jednak ma nadzieję, że strona jest napisana w walidującym się XHTML i działa bez zarzutu w Firefoksie, może się przeliczyć. Biorąc pod uwagę entuzjazm firmy we wdrażaniu rekomendacji W3C, takie zmiany powinny mieć miejsce gdzieś w okolicach roku 2020.

Gdy wszedłem na nową stronę MS, rzuciło mi się w oczy co innego: reklama nowej myszy. Firma Gatesa do jej zaprojektowania zatrudniła designera-celebrity: Philippe’a Starcka! Najbardziej znany designer świata stworzył przedmiot w swoim stylu, tzn. gładki, prosty i śliczny (wiem, mam prostacki gust, ale naprawdę mi się podoba).

Przy okazji, dlaczego ktoś taki jak Starck, ma taką stronę?

Chciałbym jeszcze napisać o jednej rzeczy, która ostatnio przykuła uwagę dziennikarzy. Microsoft ogłosił, że rezygnuje z wprowadzenia WinFS w Longhornie. Windows Future Storage miał być zupełnie rewolucyjnym sposobem katalogowania danych na dysku, opartym na strukturze relacyjnej, a nie prostej hierarchii, jak ma to miejsce w obecnie używanych systemach. Całość miała zresztą być napędzana silnikiem SQL Servera. MS zapowiadał, że Longhorn nie ma ściśle określonej daty wydania, a programiści nie są poganiani przez terminy – mają po prostu zrobić rewolucyjny OS. Data premiery była już przesuwana tyle razy, że najwyraźniej miarka się przebrała. Sam pamiętam, ile było zamieszania, gdy datę premiery ustalono “dopiero” na rok 2005. Dziś mówi się już o końcu 2006.

Mimo wszystko, szkoda. Longhorn miał wprowadzać trzy duże nowości: WinFS, Avalon (wektorowy silnik graficzny, na którym oparty będzie interfejs) oraz Indigo (platforma komunikacyjna oparta na WebServices). Właśnie odpadła jedna z nich. Na pocieszenie dostaliśmy informację, że wszystkie trzy będą dostępne niezależnie również dla Windows XP i 2003. Ciekawe, czy za darmo :).

Bill skomentował to w swoim stylu: coś wam zabraliśmy, ale przecież to i tak dla waszego szczęścia.

Getting ‘Longhorn’ to customers in 2006 will provide important advances in performance, security and reliability, and will help accelerate the creation of exciting new applications by developers across the industry.

Comments are closed