Blog

Przegląd powakacyjny

Właśnie wróciłem z dwutygodniowych wakacji pod namiotem: najdłuższy od 7 lat (uff…) odwyk od komputera, netu, mp3 i takich tam. Było świetnie, ale wystarczy na razie tego dobrego. Odzwyczaiłem się od stukania w klawisze do tego stopnia, że aż mam problemy z wklepaniem tego tekstu :).

Żeby całkiem nie stracić kontaktu z wirtualną nierzeczywistością, w czasie przerwy zabrałem się w końcu za czytanie “Rapid Application Development with Mozilla” Nigela McFarlene’a. Ponieważ będzie to podstawowa książka, z której będę korzystać przy pisaniu swojej magisterki, przyszedł na to najwyższy czas. Mam za sobą dopiero 3 rozdziały, ale książka jest świetna – w każdym razie tak się zapowiada. Nigel nie pisze zbytnio o podstawach technologii webowych i szybko przechodzi do konkretnych rzeczy. Trzeba mieć więc jakieś pojęcie o XMLu, CSS i JS, ale za to książka pozwala na “załapanie” XULa w krótkim czasie.

Jeśli kogoś to interesuje, to pod adresem radm.firefox.pl można znaleźć Wiki do tłumaczenia tekstu książki na polski. Inicjatywa jest bardzo dobra, choć po przeczytaniu nawet tak małego fragmentu widzę, że tłumacze będą mieć ciężkie zadanie – sporo terminów wprowadzonych przez programistów Mozilli jeszcze nie doczekało się sensownych (lub jakichkolwiek) polskich odpowiedników.

I jeszcze na koniec dwa linki do nowych stron o Mozi:

  • The Rumbling Edge – czyli lista zmian w najnowszych kompilacjach Thunderbirda, odpowiednik firefoksowego Burning Edge
  • Firedfox – oficjalna strona najlepszej przeglądarki na świecie o nazwie Firedfox (nie mylić z Firefox)

Comments are closed